Eylül 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

damladan derya kitap kapak resmi

savaşların kadını kitap kapak resmi

07
Arl
2009
Songül Dündar Kimdir?
 Özgeçmiş

SONGÜL DÜNDAR’IN ÖZGEÇMİŞİ…

Kars'ın Merkez Dikme Köyü’nde 1955 yılında doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu ve liseyi; Kars Cilavuz İlköğretmen okulunda okudu. Öğretmen okulundaki başarısından dolayı, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu'na seçildi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden kimya öğretmeni olarak mezun oldu. Öğreniminin devamında, Ankara Üniversitesi Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümünü bitirdi, ancak öğretmenlik mesleğini tercih etti. İlerleyen yıllarda Anadolu Üniversitesi Adalet Yüksek Okulunu da bitirdi.

Ankara/Hasanoğlan Öğretmen Okulu, Ankara/Mustafa Kemal Lisesi ve Ankara /Ayrancı Lisesi’nde kimya öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra, emekli oldu.

Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra yazarlık vasfını da kullanan Songül Dündar; öykü, roman ve araştırma türünden kitaplar yazıp yayımlamıştır.

Yayımlanan Kitapları;

“ŞOFÖR AGA” Öykü,

“SAVAŞLARIN KADINI” Roman,

CEZO GARDAŞ” Roman,

“DAMLADAN DERYAYA”/ Dündar Meclisinde Atışmalar/Araştırma, Derleme, İnceleme,

“HİNGİLLEME” Terekeme/Fıkra ve Gülmeceleri,

“BİZİM ELLER/ Âşık Selahattin Dündar Şiirleri,

“YARALARIM/Öğretmenin Gözyaşları”Roman

Yazar, kitaplarının tamamında Halk Kültürü Araştırmalarına ve Halk Kültürüne ağırlıklı olarak yer vermiştir. Romanlarındaki akış yoğunluğu, “Halk Kültürü” ile bezenmiştir. “Damladan Deryaya” adlı Araştırma ve İnceleme kitabı Âşıklık Geleneğindeki “Atışma Geleneğine” çok önemli bir hizmet olarak seçkin yerini almıştır.

Yazar, Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından 2016 yılı “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne layık görülerek  “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

“Dünya Âşıklar Şairler Yazarlar Derneği” tarafından, “Atışma Geleneğine Hizmet Ödülü” adı altında bir “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

“Şoför Aga” Öykü kitabı, yayımlandığı yıl, TRT tarafından haftanın kitabı seçilmiştir.

Songül Dündar, “Kültür Çağlayanı” dergisinin ve “Aşıkça” dergisinin yazı kurulundadır. Birharf Nesir Yarışmasının 2011 yılından beri jüri üyeliğinde bulundu.

Aynı zamanda şair olan Songül Dündar; araştırmacı, öykü, roman yazarlığının yanı sıra Kars Ölçek Gazetesi, Serhat Birikim Gazetesi, Foça Haber, Kafkas Haber, Usid.org.tr  ve birçok internet sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bugüne kadar 400’e yakın makalesi yayımlanmıştır.

Kültür Çağlayanı Dergisi, Âşıkça Dergisi, Kültür Nehri Dergisi, Azerbaycan’ın Sesi Dergisi,  İLESAM Dergisi, Yeniden İmece Dergisi’nde makaleleri, öyküleri, araştırma yazıları yayımlanmaktadır.

Çeşitli konularda akademik konferanslar vermiştir. Çok sayıda TV ve radyo programlarına katılmıştır.

Songül Dündar’ın edebî yazılarına, şiirlerine birçok ansiklopedilerde yer verilmiştir. En kapsamlı olanları, "Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi” ve “İLESAM” Ansiklopedisidir. “Türk Şeirinde Eşq” ansiklopedisinde “Aşk Benliğimdir” şiiri ve “Türk Uşaq Edebiyyatı” Antolojisinde “Küçük Prens” adlı masalı Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilmiştir. “Vatan Konulu Şiirler Antolojisi”nde “Vatan” adlı şiiri Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı.

Songül Dündar, sosyal yönden de etkin bir yazardır. Görev aldığı Sosyal Toplum Kuruluşları şöyledir: “Ankara Azerbaycan Evi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi”, İLESAM  “İlim ve Edebiyat Eserleri Sahibi Meslek Birliği Radyo- TV ve Yayın Kurulu Üyesi”, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu(HAKAK) üyesi ve “Dünya Söz Akademisi Derneği” (DÜSA) üyesi, “KAI Serhatlılar Birliği Danışma Kurulu Üyesi…”

Yazar; evli ve iki çocuk annesi olup, kitaplarının danışmanlığını yapan eşi; Halk Ozanı ve Halk Kültürü Araştırmacısı olan Âşık Selahattin Dündar, kendisi gibi öğretmendir.