Ağustos 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
24
Ağu
2010
HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ VE DEMOKRASİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

 

Hoşgörülü olmak

Ve

Hoşgörülü davranmak büyük erdemdir.

Bireysel hoşgörü bir sanat,

Toplumsal hoşgörü ise; başlı başına bir kültürdür.

Toplumlarda:

Hoşgörü kültürünün tacı, Demokrasidir.

Demokrasi, uzun yılların birikimiyle biçimlenmiş bir yaşam ve düşünce kültürüdür. Bu kültürün temeli hoşgörüye dayanır. Hoşgörü kültürü olmayan bireylerin demokrasi kültüründen söz etmek mümkün değildir.

Toplumdaki bunalımların, gerginliklerin ve huzursuzlukların doğuş sebebi büyük oranda hoşgörü kültürünün yoksunluğu ve demokrasi tahammülsüzlüğüdür.

 Toplumsal yaşamın her alanında, kişilerin birbirine yaklaşımını, hoşgörü merkezli ve demokrasi tabanlı hak ve fırsat eşitliği düşüncesi belirler. Toplumun genelinin sahip olduğu düşünce sistemi, fertlere veya toplumsal katmanlara yönetimde ne kadar söz hakkı tanıyorsa, yaşamla ilgili konularda da o kadar hak ve fırsat tanır demektir. Bu durum, tamamen hoşgörü kültürü ile ilgilidir.

Yönetimde veya günlük yaşamda özgürlüklerin kısıtlanması ve engellenmesi söz konusu olduğunda, kim olursa olsun kendisine yapılan haksız uygulamaları başkasına yapmada hiçbir sakınca görmeyecektir. Bu da insanların kendileri gibi düşünüp inanmayanlara karşı baskıcı bir anlayış takınmalarına sebep olacaktır. Kavgaların ve kamplaşmaların toplumun içine yerleşmesi de dönüşü olmayan uçurumlu yollara sebebiyet verecektir.

         Ülkemizde zaman zaman yaşanan kavga ve kamplaşma sürecini engellemek ya da yok etmek toplumsal bir yaklaşım olarak bireyler arasında saygı, hoşgörü ve anlayışı egemen kılmaya bağlıdır. Toplum bireylerinin tamamı hoşgörü kültürünü kusursuz uygulamış olsa ve demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak benimsemiş olsa, toplum bireylerinin mutlu olmaması için hiçbir sebep kalmayacaktır. Hoşgörüyü ve demokrasiyi bir yaşam ve düşünüş kültürü olarak sosyal yaşamımızın içine sokmak, hoşgörü kültürünü egemen kılarak toplumsal uzlaşmayı sağlamak birçok toplumsal derdin dermanı olacaktır.

   Birbirini hoşgörü ile kabul eden, farklılıklara saygı gösteren ve başkalarını anlayışla karşılayan bireylerin oluşturduğu bir toplumun ferdi olmak onurunu yaşamak toplumumuzdaki herkesin en doğal hakkıdır.

?Ki, biz hoşgörü deryasının yer aldığı bir coğrafyanın insanlarıyız.

?Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü? diyen Yunus Emre tefekküründeniz.

İnsanı ?Kâbe? olarak gören Hacı Bektaşi Veli felsefesindeniz.

?Gel, kim olursan ol yine gel!?diyen Hazreti Mevlana hoşgörüsündeniz.

Unutulmasın ki;

Hoşgörü kültürüne sahip olan bir insan, demokrasi aşığıdır.