Mayıs 2018
PSÇPCCP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

04
Eki
2011
ÇOCUK EĞİTİMİNDE ANNENİN ROLÜ
songül Dündar tarafından yazıldı   

0-1 yaş?

1-3 yaş?

3-7 yaş?

Veya,

Erken çocuk eğitimi?

İleri çocuk eğitimi?

Çocuk eğitimi?

Ergen eğitimi?

Ve sonrası?

Eğitim sürecini bazı basamaklara ayıracak olursak; bunlar içinde en önemli olanı erken çocukluk eğitimidir. Çünkü: Bu basamak, eğitimin ilk durağıdır ve bireye diğer basamaklara geçebilmesi açısından bir dayanak oluşturur. Bu basamakta öğrenilen bilgiler ve kazanılan olumlu davranışlar, tüm hayatı şekillendiren etkilerdir. Gerek erken çocukluk döneminde gerekse diğer dönemlerde, annenin çocuk eğitimi üzerindeki rolü ve önemi oldukça büyüktür.

Çocuk eğitiminde, çocuğu gerektiği şekilde yetiştirmek ve topluma hazırlayabilmek, hayatın ilk gününden itibaren çocukla ilgilenmeyi, onula karşılıklı etkileşime girmeyi, ona değer vermeyi, ona vakit ayırmayı, onun bakım, beslenme ve korunmasını sağlamayı, sevgi ihtiyaçlarına karşılık vermeyi gerektirir. Günün her anını çocuğu ile birlikte geçiren anne, bu sayılan özelliklerin hepsini yerine getirmek üzere; eğitim sürecinin her gününde, her dakikasında ve hatta her saniyesinde yer alır. Uzmanların ifadesine göre; annenin çocuk eğitimindeki rolü doğum öncesi başlar. Doğum sonrası da yine annenin çocuk eğitimindeki önemi ve etkisi yükselen bir grafik halinde devam eder.

Çocuk eğitiminde en önemli ve kritik dönem 0-3 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında çocuğun zihinsel gelişimi % 80 oranında tamamlanır. Zihinsel gelişimin büyük bir hızla tamamlandığı bu dönemde, çocuğun en büyük destekçisi ve yardımcısı hiç şüphesiz ki annedir.

Anne, çocuğunun bakımını üstlenip, her türlü ihtiyacını karşıladığı gibi, onu deneyimleriyle eğitir ve sevgisiyle topluma yararlı birey haline getirir. Uzmanlara göre; bu dönemde ?Sosyal referans alma? denilen olay görülür. Çocuk yaptığı davranışlarda annenin onayını almayı bekler.

Annenin onayını ve desteğini alan çocuğun, kendine olan güveni artar. Güven hisseden bebek, gereksinimlerinin karşılanacağı ve isteklerinin yerine getirileceği inancını taşır. Dünyayı iyi ve mutluluk dolu bir yer olarak algılar ve dış dünyaya açılma, dünyayı tanıma, araştırma ve incelemede daha girişken olur.

Annenin eğitimdeki olumlu tutumu çocuğu kendisiyle barışık, güven duygusu yüksek ve araştırıcı bir birey yapar.

Anne desteğinin ön planda olduğu çocukluk döneminde, annenin anlayışla ve destekçi tutumuyla çocuğun çevreye duyduğu güven duygusu pekişir ve çocuk daha girişken davranmaya başlar.

Bir annenin, çocuğunun yetişmesindeki ve eğitimindeki rolü; çocuğunu olumlu yönde geliştiren, hayata hazırlayan en önemli ve en temel faktörlerdendir.

Boşa dememişler ya!

?Anaların hakkı ödenmez!?

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile