Ağustos 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
28
Mar
2016
KÜTÜPHANE…
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

Ambar: Hububat Evi…

Ahır: Hayvan Evi…

Garaj: Araba Evi…

Kütüphane: Kitap Evi…

Türkçeye yerleşmiş olan Kütüphane sözcüğü: Arapça kökenli Kütub, yani kitaplar sözcüğü ile Farsça kökenli hane (ev) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve “Kitap Evi” anlamına gelmek üzere; “Kütüphane” olarak hayatımıza yer etmiştir.

Tüm canlılar gibi insanlar da besine, suya ve havaya gereksinim duyar. Bu saydıklarımız fiziksel yaşamın gerekleridir. Oysa; insanları hayvanlardan ve diğer canlılardan ayıran en önemli farklardan biri de düşünme yetisidir. İnsanlar; düşünürler, yaşadıklarını yorumlar, değerlendirir ve uygulamaya koyarlar. Düşünerek oluşturulan beyin fırtınası sonucu elde ettikleri bilgilerini, deneylerini, becerilerini ve sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmak isterler. İnsanoğlu, bu çabanın sonucu olarak yazıyı icat etmiştir. Daha sonra matbaayı ve kâğıdı bulmuştur. Bu olanağı yakaladıktan sonra da, kayıp olma olasılığı yüksek olan bu bilgileri, deneyleri, becerileri ve sanatlarını kitap haline getirerek gelecek nesillerin hizmetine sunmuşlardır.

Kitaplar; Bir toplumun düşünce ve fikir güneşidir. İnsanın hem zekâsını ve bilgisini geliştirir, hem de

deneylerini artırır, hatalarını düzeltir.  Bilgi ile donanımlı olan bir insan; Bilimsel araştırmaya, incelemeye, üretmeye, yönetmeye, olayları sağlıklı sonuca bağlamaya yönelik oldukça bilinçli birey özelliği kazanır. Bilinç düzeyi yüksek insanların oluşturduğu toplumlarda; demokrasi, hukuk, ahlak ve sosyal adalet ilkeleri gerçek kuralları ile işler, karşılıklı saygı ve güven pekiştirilerek artar.

Bu nedenle; kitap, uygarlığın simgesi, demokrasinin somut kanıtı, zihin karanlığının savaşçısıdır. Kitaplar bu amaçla değerlendirildiğinde, kütüphanenin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

Çağdaş anlamda kütüphane tanımını şu şekilde yapmak mümkündür. “Kitap, dergi ve CD/DVD benzeri bilgi içeren öğeleri, toplu halde içerisinde barındıran oda veya binalara Kütüphane adı verilir.  Kütüphaneler halka açık ve herkesin yararlanabildiği yerler olabildiği gibi, evlerde oluşturulmuş kişilere özel mekânlar da olabilir.

Günümüzde özellikle üniversite kütüphanelerinde, yaygın olarak elektronik Kütüphaneler de (Veri tabanları) kullanılmaktadır. İnternet’in yaygınlaşması ile birlikte, bilginin daha geniş kitlelere hızlı bir şekilde yaygınlaşabilmesi için, kitaplar bilgisayar ortamına aktarılmış ve elektronik kütüphaneler (Veri tabanları) oluşturulmuştur. Bu veri tabanlarını kullanabilmek, genellikle abonelik şeklinde olur ve belli bir ücret ödenerek hizmet alınabilir. Dünyanın her yerinden İnternet aracılığı ile kütüphaneye girilerek bu kaynaklardan yararlanılabilir.

Kütüphaneler, eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. M.Ö. 3.000 yılında Babil Krallığı’ndan kalma ve Babil kenti Wippur’da kil tabletler bilinmekle birlikte, eldeki bilgilere göre; İlk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuş olup, kütüphane niteliğindeki bu tabletlerin sayısı 20.000 civarındadır. Bizde ise; Osmanlı İmparatorluğu döneminde kütüphanelere önem verilmiştir. O dönemlerden başlayan ve özellikle Cumhuriyet döneminde aşama kaydeden kütüphanecilik, bu gün itibariyle çağdaş bir konuma ulaşmış bulunmaktadır. Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır: İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri, Ankara Milli Kütüphane, TBMM kütüphanesi, ODTÜ kütüphanesidir. Bu büyük kütüphanelerimizin dışında, tüm il ve ilçelerimizde bulunan irili ufaklı kütüphaneler de mevcuttur.

Ankara Milli Kütüphane,  15 Nisan 1946 yılında kurulmuştur. Açılış tarihinde içince sadece iki adet kitap bulunan bu kütüphanemizde, bugün 620.000 kitap vardır. Bu gün ülkemizdeki kütüphanelerdeki toplam kitap sayısı ise; 6 milyonun üzerindedir.

Ülkemizde, teknolojik ve çağdaş bir hal almış olan kütüphanecilik, her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlamak üzere; “Kütüphaneler Haftası” olarak bir hafta boyunca, anlamlandırılmakta, anlatılmakta ve kutlanmaktadır. “Kütüphane Haftası”, ülkemizde 1964 yılından bu yana, resmi olarak kutlanmaktadır.

“KÜTÜPHANE”

Kütüphane;

Topluma gelişim çağında yön veren,

Kütüphane;

Yaşamımıza anlam kazandıran, değer katan,

Kütüphane;

Bilgi dağarcığımızı geliştiren,

Kütüphane;

Bilgilerimizi etkinleştiren;

Kitap, dergi, ansiklopedi ve elektronik bilgi yuvasıdır.

 

“Kütüphaneler Haftası” okuma sevdalılarına kutlu olsun.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile