Mart 2019
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

08
Eki
2008
Atatürk ve Kars
Songül Dündar tarafından yazıldı   

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, milli mücadeleden sonra ilk şükran ziyaretlerinden birini de, 6 Ekim 1924 tarihinde Kars'a yapmıştır. Kars halkı, canlarından çok sevdiği kurtarıcısını, büyük bir coşku ile ve bayraklarla karşılamıştır.

Mustafa Kemal Paşa'nın, kurtuluş savaşının şükran gezilerinden ilkini Kars'a yapma onuruna karşılık, Karslı da ona;
Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa
Askerin milletin bayrağınla çok yaşa
Diyerek, özel bir beste ile karşılık vermiştir.


Mustafa Kemal Paşa'nın geleceği haberi duyulur duyulmaz, Kars halkı tarafından birçok hazırlıklar yapılmıştır. Devlet erkânının yaptığı hazırlıkların yanı sıra, Karslı müzisyenler ve folklor ekipleri bir araya gelerek, karşılama töreni esnasında ve onun huzurunda aynı gün oynamak üzere türkülü bir oyun hazırlamışlardır. Oyunun özgün olmasına özen gösterilmiştir. Bu düşünceyle, hepimizin çok iyi bildiği "Hoş Gelişler" türküsü ve oyunu ortaya çıkmıştır.

Oyunun türkü sözlerini Kars halkından Mehmet Türker yazmış ve müziğini aslen Genceli olan mahalli müzisyen Tağı Bey ( Tağı Oşenyüzen) yapmıştır. Oyununu da folklor ekibi bu gün bilindiği şekliyle uyarlamıştır.


Başta Tağı Bey olmak üzere o dönemin diğer folklorcuları,"Hoş Gelişler" oyununu, Kars garındaki karşılama töreninde ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın huzurunda oynarlar. Paşa, oyunu çok beğenir ve tekrar oynanmasını ister. Kendi adına bestelenen türküden ve uyarlanan oyundan çok duygulanır.

Gazi, "Hoş Gelişler" in söz yazarını, folklorcularını ve bestecisini ayrı ayrı ödüllendirir. Türkünün bestecisi ve oyunun uyarlayıcısı Tağı Bey'i hem takdirleri ile taltif eder, hem de maddi olarak ödüllendirir ve ona 1924 yılının önemli meblağı olan 500 liralık şahsi çekini verir. Mutlu başlayan bu öykünün devam eden bir başka boyutu ne yazık ki; dramatik bir tabloyu da içinde barındırır.


Ata'nın çek olarak verdiği zamanın çok önemli para desteğine rağmen, ilerleyen yıllarda besteci Tağı Bey, müthiş bir geçim sıkıntısı çekmeğe başlar. İnanılmaz geçim sıkıntısına daha fazla dayanamayıp intihar eden Tağı bey'in evinde Ata'ya ait 500 liralık çek değerli eşyaları arasında bulunur. Canına kıyacak kadar geçim sıkıntısı çeken Tağı Bey'in, Ata'nın imzası olduğu için çeki bozdurmaya kıyamadığını, ölümünden sonra yakın dostları ve arkadaşlarından öğreniyoruz.


Atatürk gibi bir lider için hem sanatsal emeğini, hem de canını veren Tağı Bey'in kadirşinaslığı, balyoz gibi bir mesaj olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kars'a gelişinin 84. yıl dönümünü idrak ettiğimiz şu günlerde, Tağı Bey'in kendi canını Atatürk'ün imzasındaki manevi değere feda etmiş olması, Kars halkının Ata'ya olan sevgisinin anıtsal bir simgesidir. Öyle de kalacaktır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile